Vycházejících žáků

Organizace přijímacího řízení a vyplňování přihlášek ke studiu na SŠ

1. poradenství ohledně volby vhodného oboru na střední škole: webové stránky infoabsolvent.cz, atlasskolstvi.cz, istp.cz, nuov.cz, gwo.cz, atd., konzultace v PPP
  2. žáci se školou navštívili Veletrh středních škol v Opavě, Poradenské středisko Úřadu práce v Opavě a dostali zdarma brožuru Přehled středních škol pro Moravskoslezský kraj, mají předmět Volba povolání
  3. dny otevřených dveří SŠ (listopad – únor) – u opavských škol využíváte odpolední návštěvy, žáka uvolníme z vyučování pouze pro návštěvu školy mimo okres Opava
  4. formuláře přihlášek (do 1. kola 2 přihlášky) dostanou žáci v naší škole s pololetním vysvědčením
  5. zákonní zástupci žáka přihlášky vyplní, dodají ke kontrole a orazítkování výchovné poradkyni a odevzdají na středních školách do 1. 3. 2020:
  • Přihlášku vyplňujete hůlkovým písmem.
  • Vyplňujete pouze přední stranu. Obě přihlášky vyplníte úplně stejně (školy a obory uvedete ve stejném pořadí, jako první napíšete školu, na kterou se dítě dostaví k přijímacím zkouškám v prvním termínu, jako druhou napíšete školu, na kterou se dítě dostaví ke zkouškám podruhé, nebo kde se přijímací zkoušky nekonají).
  • Kolonky Zkrácené studium a Doporučení školského porad. zařízení – škrtněte ano a nechejte ne
  • Kolonky Ročník SŠ a Jednotná zkouška nevyplňujete.
  • Kolonky Termín školní přijímací zkoušky vyplníte jen u školy, která si kromě jednotných přijímacích zkoušek organizuje i své vlastní zkoušky z jiných předmětů.
  1. chystat přílohy k přihlášce (soutěže, např. 1. -3. místo v okresních kolech soutěží, účastnické listy z krajských kol, vysvědčení ZUŠ, zdravotní posudky, zažádat na PPP o Doporučení k zohlednění v rámci přijímacího řízení), přílohou k přihlášce bude u většiny oborů také Požadavek na zdravotní způsobilost ke vzdělávání (vyřizuje se až v únoru)
  2. pro maturitní obory se bude konat jednotná zkouška z Čj a M, uchazeč bude psát test dvakrát a započítá se ten lepší výsledek (termíny jsou 14. a 15. 4. 2020)
  3. kritéria pro přijetí uchazeče vyhlásí ředitelé SŠ do 31. 1. 2020 (pozor třeba na požadovaný prospěch uchazeče v 8. a 9. třídě, nebo zdravotní požadavky)
  4. nejpozději dva týdny před termínem přijímací zkoušky dostane uchazeč domů pozvánku s přiděleným registračním číslem uchazeče